Wylęgarnia

Wylęgarnia ryb „Dzwonowo" - jedna z najnowocześniejszych i największych obiektów zarówno w Polsce, jak i w Europie położona jest w kompleksie stawów dzwonowskich. Prace budowlane i wyposażanie wylęgarni zakończono w marcu 2008 roku. Dzięki nowoczesnej wylęgarni spółka ma możliwość przeprowadzania sztucznego tarła różnego gatunku ryb słodkowodnych i dwuśrodowiskowych

Działalność wylęgarni rozpoczyna się w okresie zimowym tarłem sielawy. Kolejne tarło, które jest znacznie cenniejsze to tarło siei miedwiańskiej. Oba wspomniane gatunki po okresie inkubacji są podchowywane do wylęgu żerującego i do narybku letniego zarówno w wylęgarni, jak i w stawach. Ostatnią rybą tarła zimowego jest miętus, który zatrzymywany jest w stawach nawet do narybku jesiennego, a pierwszą rybą wiosenną jest szczupak, trzymany w wylęgarni do wylęgu żerującego. Dalszy podchów szczupaka, czyli aż do narybku jesiennego odbywa się już w stawach.

Kolejnymi rybami przeznaczonymi do produkcji są tzw. ryby reofilne (boleń, jaź, kleń, certa), które trzymane są w stawach aż do stadiów narybku jesiennego. Następnie do produkcji przygotowywany jest drapieżnik sandacz, a po nim sum. Ikrę pozyskuje się z tarlaków własnych, jak i z tarlaków dzikich. Materiał zarybieniowy uzyskiwany jest w dalszej produkcji na stawach do narybku jesiennego włącznie.

Bardzo ważnym elementem w całokształcie hodowli jest tarło karpia z wyselekcjonowanych tarlaków, gdzie tylko w miesiącu maju pozyskuje się 10-15 mln wylęgów. Wylęgi, co jest bardzo istotne, trzymane są na wodzie głębinowej na obiegach ciepłych z brakiem możliwości styczności z tarlakami, jak i wodą stawową. Wylęgarnia jest tu pierwszym etapem - dalszą produkcją karpia zajmują się dwa kompleksy stawowe tj. Kluki i Dzwonowo. Przy okazji tarła karpia przeprowadza się tarła lina i karasia złotego.

W roku 2012 Modehpolmo podpisało umowę z ARiMR na utrzymanie stada podstawowego siei miedwiańskiej oraz zachowania czystej linii genetycznej w/w gatunku. Należy zaznaczyć, że jest to innowacyjny i realizowany jako jedyny w swoim rodzaju projekt w Polsce. Zgodę na realizację projektu wydało Ministerstwo Rolnictwa oraz Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.

Wylęgarnia produkuje materiał w postaci wylęgów różnego gatunku ryb na potrzeby własne, jak i  dla klientów indywidualnych.

Pliki do pobrania

https://www.traditionrolex.com/4

https://www.traditionrolex.com/4